Cena platyny

Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były niezwykle burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej odkrycia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra natomiast potem nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje 30 razy rzadziej niźli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednakże bardzo ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak niezwykle cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można otrzymać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców jacy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Stawka platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy albo objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca cena platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej wartość w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj też dostrzegamy spadek jednakże mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie oddziałuje na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od podobnych czynników, które wpływają na wartość srebra czy złota. ale co tak naprawdę na nią oddziałuje ? Na cenę platyny wpływają trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny oraz inflacja. Jest to jednak niezwykle intuicyjne dla nas, jednakże to nie wszelkie czynniki.
Cena platyny uzależniona jest także od wpływy Republiki Południowej Afryki oraz przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi bardzo wyjątkowe czynniki, natomiast dlaczego one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie wszelkich zawahań na ich rynku bezpośrednio oddziałuje na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż takiego metalu jest tam stosowana, dlatego jeśli rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony cena platyny się przemieni.

Cena platyny

Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 1 (ostatnio: 18.12.2022 19:28:38)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Przewiń do góry